INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Roman Kieszkowski     

Roman Kieszkowski  

 
 
1905-08-09 - 1962-12-05
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kieszkowski Roman (1905–1962), nauczyciel, działacz harcerski. Ur. 9 VIII w Radomiu. Ojciec Władysław, rzemieślnik, matka Marianna z Żakowskich wcześnie zmarła. K. ukończył gimnazjum w Radomiu, należał do harcerstwa. Zapisał się na Wydział Prawny Uniw. Warsz., lecz mając trudności w pogodzeniu studiów z pracą zarobkową przeniósł się do Łodzi, gdzie został nauczycielem w szkole powszechnej i na kursach wieczorowych na Bałutach, w znanej dzielnicy robotniczej. Wśród młodzieży robotniczej prowadził pracę harcerską i założył drużynę im. gen. Bema, został członkiem Wydziału Zagranicznego Chorągwi Łódzkiej, brał udział w Zlocie skautowym w Gödölö na Węgrzech, pisywał artykuły do pism harcerskich. Uczęszczał na studium historii Wolnej Wszechnicy, pracował pod kierunkiem prof. N. Gąsiorowskiej. W czasie okupacji uczył na tajnych kompletach szkół średnich i w szkole powszechnej w Zaciszu. W r. 1943 został aresztowany i osadzony na Pawiaku, lecz wkrótce udało mu się uzyskać zwolnienie. Przeniósł się do Grodziska Mazowieckiego i tam udzielał lekcji. Był członkiem Polskiej Partii Robotniczej (PPR). W r. 1945 zgłosił się do pracy w Lublinie. Został naczelnikiem harcerzy i kierował Główną Kwaterą Harcerzy do r. 1949. Czas jakiś pracował w Komisji Dostaw Harcerskich, po czym kilkakrotnie zmieniał miejsca pracy. Ukończył kurs ekonomiczno-administracyjny i został starszym radcą w Min. Zdrowia. Otaczał opieką drużyny harcerskie. Często zapadał na zdrowiu (choroba nerwowa) i w dn. 5 XII 1962 r. popełnił samobójstwo. Był ożeniony z nauczycielką Katarzyną Suzin. Syn Maciej jest magistrem inżynierem elektro-mechanikiem, Wojciech uczniem szkoły żeglugi śródlądowej.

 

„Na Tropie” 1930–9; „Życie Warsz.” 1962 nr z 11 XII; – Na podstawie materiałów dostarczonych przez żonę opracowała

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.